Şarküteri ürünleri tüketilmeli mi ?

 

Şarküteri ürünleri tüketilmeli mi ?

Salam, sosis, sucuk, pastırma, jambon gibi işlenmiş etlerin tümüne şarküteri ürünleri denir. Birçok insanının özellikle de çocukların çok severek ve sıklıkla tükettiği bu ürünlerin sağlık açısından olumsuz etkileri vardır.

Dünya Kanser Araştırmaları Örgütü tarafından yürütülen bir araştırma salam, sosis, pastırma ve sucuk gibi işlenmiş etlerin bağırsak kanseri riskini artırdığını ortaya koymuştur. Renginin daha pembemsi görünmesi için kullanılan sodyum nitrat, daha lezzetli olması için eklenen monosodyum glutamat (MSG) ve tadının daha da iyi algılanmasını arttırmak için eklenen rafine tuzun kanser oluşumunu arttırıcı özelliği bulunmaktadır.

Ayrıca yapım aşamasında çiğ et hamurunun içine eklenen katı yağların ve rafine tuzun obeziteye, kalp damar hastalıklarına, yüksek tansiyona neden olması da söz konusudur. İçerdiği yağdan kaynaklı çok yüksek oranda kalori içermesi obezite riskini arttırırken, çiğ tüketildiği zamanda mikrobiyolojik açıdan hastalıklara yakalanma riskinizi arttırmaktadır. Çok ucuza satılan şarküteri ürünlerinin güvenilirliği sorgulanmalıdır.

Şarküteri ürünlerinden uzaklaşamıyorsanız lütfen kalitesi kanıtlanmış bir ürün seçin, mümkünse çiğ tüketmeyin, haftada en fazla bir kez normal porsiyonlarda yemeye özen gösterin ve içerdiği nitrit ve nitratın kanserojen etkisini azaltmak için mutlaka yanında taze sıkılmış portakal suyu, yeşil biber, maydanoz, domates vb. gibi C vitamininden zengin bir besin tüketin.

Yorum bırak