Vücut Kitle Endeksi Hesaplama

Vücut Kitle Endeksi (BMI) Nedir? Bu Sayı, Ne Kadar İşlevsel Bir Sağlık Ölçütüdür? Obezite Paradoksu: Daha Kilolu İnsanların Ölüm Riskinin %6 Daha Düşük Olma Nedeni Nedir?

BMI Nedir?
BMI nedir ve nasıl hesaplanır?

Vücut Kitle Endeksi Nasıl Hesaplanır

Vücut kitle Endeksi bir kişinin kilosunu, boyunun karesine bölerek hesaplanır. Örneğin 180 santimetre boya ve 85 kilogram ağırlığa sahip bir erkeğin Vücut Kitle Endeksi (BMI) 26.23’tür. 160 santimetre boya ve 65 kilogram ağırlığa sahip bir dişinin BMI değeri 25.39’dur.

VÜCUT KİTLE ENDEKSİ HESAPLA

ft
in
lbs
cm
kg

Doktorlar da hastalarına tavsiyelerde bulunmak için tipik olarak Vücut Kitle Endeksi – BMI değerini kullanırlar: Eğer:

  • 18.5’un altındaysanız aşırı zayıfsınız,
  • 18.5-24.9 arasıysanız normalsiniz,
  • 25-29.9 arasındaysanız kilolusunuz,
  • 30’dan fazlaysanız obezsiniz demektir.

Şunu unutmamalısınız ; Daha yüksek bir Vücut Kitle Endeksi – BMI, daha az sağlıklı olduğunuz anlamına gelmiyor! Kilolu ya da az düzeyde obez olarak tanımlanan insanların hayatta kalma oranları, normal ve çok zayıf kişilere göre daha fazladır.

Dünya Sağlık Örgütü 25-29.9 arası BMI değerine kilolu diyor. Halbuki orta yaşlı Amerikalılar için bu, en sağlıklı aralıktır.

Dünya Sağlık Örgütü

BMI, kullanabileceğiniz ölçü araçlarından sadece birisidir. Bununla birlikte tek araç Vücut Kitle Endeksi değildir; hatta önemli araçlardan biri olarak da görülmeyebilir. Metabolik sağlığa yönelik daha güvenilir bir ölçüm, belinizin çevresini kalçalarınızın çevresine oranlamaktır. Genel bir kural olarak, daha yüksek bir oran çevresel (ya da göbek) yağının varlığı anlamına gelir. Bu da, metabolik ve kalple ilgili hastalıkların bir işareti olabilir. Bu nedenle yaptığım tüm testlerde bu oranların hepsini dikkate alarak size uygun bir liste çıkarıyorum. Vücut Kitle Endeksi hakkında tüm sorularınız için bana whatsapp hattım üzerinden ulaşabilirsiniz.