Yağlı Olmanız Sağlıksız Olduğunuzu Göstermez

0
238

Vücudunda yağ olması senin sağlıksız olduğunun göstermez! İNSAN olduğunu göstergesidir. Belki sosyal medya etkisi, belki bilgi kirliliği, belki mükemmeliyetçilikten… Gerçekçi olmayan hedeflere ulaşmak istiyoruz. Aslında belki de photoshopla yapılmış, bize gösterilen -hatta gözümüze sokulan- “mükemmel” bedenlere sahip olmak istiyoruz.

Sahip Olduklarınızla Mutlu musunuz?

Daha zayıf
Daha mutlu
Daha sağlıklı
Daha, daha, daha…

O kadar daha’sını istiyoruz ki sahip olduklarımıza mutlu olmayı unutuyoruz.

Vücudunuza dokunduğunuzda, elinize yağ dokusunun gelmesi normal. Hepimiz insanız ve sağlıklı olmak için belli bir yağ oranı aralığında olmamız gerekiyor. Ne fazlası, ne de azı…

Yağ oranı düşüklüğü; bağışıklığınızı, yumurtlama sağlığınızı, hormonal dengenizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Evet bir diyetisyen olarak eğer yağ oranınız yüksekse, yağ kaybı sağlamayı hedeflerim. Çünkü yağ dokusunun düşüklüğü gibi, yüksekliği de pek çok yönden sağlık için risk faktörüdür. Kanser, obeziye, diyabet, böbrek hastalıkları, kalp hastalıkları… Bunların hepsi için yüksek yağ oranı risk faktörüdür.

Neye İhtiyacınız Yok

Sağlıklı olmak için karın kaslarınızın görünür olmasına, bacaklarınızda tek bir selülit emaresi bulunmamasına gerek yok. Zaten sağlıklı olmak bu demek değil. Yani —> Sağlıklı olmak çok düşük yağ oranına sahip olmak – “ZAYIF” olmak değildir.

Sağlıklı olmak size uygun kiloda, kas ve yağ oranı aralığında olmak demektir.

Bedenen ve ruhen tam bir iyilik halidir.

#saglikliyasam#uzmandiyetisyen#bedenolumlama

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz