Ana SayfaBlogBeslenmeHindistan Cevizi Yağı Koysam Yağ Yakar mı?

Hindistan Cevizi Yağı Koysam Yağ Yakar mı?

Oy gidi reklamların ve pazarlama stratejilerinin şişirdiği canım konular 🙈 Hadi bakalım neymiş yağlı kahve trendi bi bakalım canlarım ciğerlerim

Yağlı Kahve Kavramı Nedir

☕️ Konu üzerine yapılmış bilimsel çalışmalar olsa da; Yağlı kahve içmenin tokluk süresini, egzersiz performansını, odaklanma süresini ve zindeliği arttırdığına dair kanıtlanmış bilimsel veriler yetersiz.

☕️ Önerildiği gibi ve tarife uygun bir yağlı kahve hazırlandığında, o kahveden alınan enerji yaklaşık 500 kaloriyi buluyor. Bu kalorinin neredeyse sağlıklı ve dengeli bir ana öğünden aldığınız kalori ile aynı olduğunu düşünürsek, sizi tok tutması gayet anlaşılır. Odaklanma ve zindelik içinse, kahveden aldığınız kafeinin size bunu sağladığını düşünebiliriz aslında. İçtiğiniz 1 bardak kahveden 500 kalori aldığınızı ve bu kalorinin de yağdan geldiğini düşünürsek, her ne kadar sağlıklı yağlar kullansanız da uzun vadede doymuş yağ alımınız artacağı için, yüksek kolesterole sebep olabilir.

🔥 Yağ yakmak konusuna değinecek olursak

Yağ yakmak / kilo vermek için kalori açığı oluşturmamız gerekiyor. Yani gün içinde aldığımız kalori, harcadığımız kaloriden az olmalı. Yediğimiz besin öğelerinden ( karbonhidrat / yağ / protein gibi ) gelen enerji, gün içindeki hareket durumumuz, uyku durumumuz, hormonal etkiler, stres vb gibi bir çok faktörden etkilenerek, farklı zamanlarda enerji elde etmek için kullanılır. Ancak bu kilo vermekle alakalı bir durum değildir.Bu hangi besin öğesinin o an enerji için kullanılacağı ile ilgilidir.

Örneğin; Bir öğünde hangi besin öğesini daha fazla aldıysanız, enerji elde ederken ilk o besin öğesini kullanırsınız. Yağlı kahve içtiğinizde tabi ki enerji elde etmek için yağdan gelen kaloriyi yakıyor olacaksınız.

Özge Öcal | Sağlıklı Beselenme Uzmanı

Ancak bu yağ depolarınızı enerji elde etmek için kullanacaksınız anlamına gelmiyor. Kahveden aldığınız yağı enerji elde etmek için kullanacaksınız. Bu durum karbonhidrattan zengin bir öğün yediğinizde de aynı şekilde işler. Hangi besin grubu fazla ise enerji elde etmek için onu kullanırız. Eğer kilo / yağ kaybediyorsanız, bu yağlı kahve içtiğiniz için değil, gün içinde kalori açığı oluşturduğunuz içindir. (ay yine karışık karışık işlere girdik hadi hayırlısı 🙀)

Ama seviyorsanız da devam edin ne diyeyim şimdi ben…… Herkesin hayatına kimse karışamaz sonuçta 😌 (bu tarz yazılar hoşunuza gidiyorsa bir emoji ile yorum atın lütfen, bunları yazmak çok emek ve zaman. Kendimi koyunca daha çok like alıyorum valla üzülüyorum 🤣)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

RANDEVU

İsterseniz randevu taleplerinizi wapp üzerinden hemen oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki butonu tıklayarak bizimle iletişime geçin.

DANIŞMANLIK HİZMETLERİM

Tiroid Hastalıklarında Beslenme Tedavisi

Troid hormonlarının bazal metabolizma ve yağ metabolizmamız üzerinde önemli rolleri vardır. Bu hormonlardaki bozukluklar vücudun enerji dengesini ve yağ, kas, su oranımızı önemli şekilde etkiler.

İnsülin Direncinde Beslenme Tedavisi

İnsülin, pankreastan salgılanan ve kanda dolaşan şeker miktarını düzenleyen bir hormondur. Karbonhidrat içerikli besinler tükettiğimizde (makarna, ekmek, pilav, kuru baklagiller, yulaf vb.) kan şekeri miktarımız artar.

Sporcularda Beslenme Danışmanlığı

Sporcuların performansını etkileyen temel faktörlerin başında genetik yapı, uygun antrenman ve beslenme gelmektedir.

Çocuklarda ve Ergenlerde Beslenme Danışmanlığı

Çocuklar & Ergenler İçin Beslenme Danışmanlığı fastfood tarzı beslenmenin artması ve hareketsiz bir yaşam tarzı oluşan çocuklara için gerekli hale gelmeye başladı

Kilo Almaya Yönelik Beslenme Danışmanlığı

Kilo almak bazen kilo vermekten çok daha zor bir süreç olabiliyor. Kilo almak için beslenme danışmanlığına ihtiyaç var mı?