Sağlıklı Diyet Listesi

Merhaba, hepiniz sağlıklı bir yaşam ve sağlığımızı düzenli bir şekilde korunması için zaman zaman elimizden geleni yapmaya gayret gösteriyoruz. Kimi zaman stresli bir iş hayatı, yönetemediğimiz zaman aralıkları nedeni ile yeme düzenimizi kaybediyor ve bu nedenle düzensiz beslenmeler nedeni ile diyete başvuruyorsunuz. Kimi zaman da hareketinizin az olmasından dolayı ödem ya da harcadığınızdan daha fazla kalori aldığınız için kilo almaya başlıyorsunuz.

İşte böyle durumlar olduğunda genel olarak ilk baktığımız yer internet ve aradığımız içerikler sağlıklı diyet listesi oluyor. Hızlı kilo verdiren diyet listesi, bir haftada 5 kilo vermenin yolları gibi aramalar sonucunda karşınıza uygulayabileceğinizi düşündüğünüz diyet listeleri çıkıyor ve o anda siz bunlardan birine inanarak kilo vermek adına uygulamalar yapıyorsunuz.

Her Diyet Listesi Size Uygun mu?

Öncelikle diyet listesi internetten bulunmaz veya başkası için hazırlanan diyeti siz kullanmamalısınız. Bunun sebebi diyet danışmanlığı aldığınız sırada sizin sağlık durumunuz ile birlikte bedeninizin ihtiyaçlarını tarayarak size uygun içeriği hazırlıyor olmamızdan kaynaklanıyor. Daha önce bir hastalık geçirmiş olmanız, kronik bir rahatsızlığınızın olması ya da yaşam tarzınıza uygun hazırlanması gereken bir program var. Bu nedenle sağlıklı bir diyet listesi için öncelikle bunu doğru kaynaktan ve sizin ihtiyacınıza uygun olacak şekilde almanızı öneririm.

Popüler Diyet Listeleri

Bir diğer konum ise halk arasında Oruç diyeti, bilinen adıyla ‘intermitten fasting’ dünyada ve Türkiye’de giderek tercih edilen bir zayıflama yöntemi olarak karşınıza çıkacaktır. Bu konuda daha önce yazdığım yazıya yukarıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Ancak bu yöntemi uygularken bile size uygun bir yeme listesi ile hareket etmeniz gerekiyor. Çünkü uzun süren aç kalma durumundan sonra vücudunuzun ihtiyacı olan enerji ve vitaminleri almanız, bunları aldıktan sonra da gerekli dengeli durumu sağlamanız önemli. Aksi takdirde aynı oruç tuttuğumuz dönemlerde yaptığımız beslenme hatalarını yapmanız çok olası.

Unutmayın! Aralıklı açlığın kilo kaybına yola açacağı durumlarda size özel hazırlanmayan bir diyet listesinin sizin için daha büyük hastalıklara da davetiye çıkaracağı bir gerçektir.

Sağlıklı Bir Diyet Nasıl Olmalı?

Sağlıklı bir diyet uygulamak istiyorsanız öncelikle bu diyetin “ulaşılabilir, uygulanabilir ve sürdürülebilir” olmasına dikkat etmeniz çok önemli. Size burada bir çok diyet programı vermem mümkün ancak, tüm beslenme programları kişilere özgüdür ve bireyin yaşına, hastalık durumlarına, yaşam tarzlarına, sosyal yaşantısına veya ekonomik durumuna göre farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle beslenme tarzları kişiye göre değişiklik gösterir ve tek tip beslenme tarzı önermek mümkün değildir.

Diyette Yapılan Hatalar ; Farkında olmadan yaptığımız diyet yanlışları, ileride beslenme bozukluklarına sebep olabilir. Bu yüzden önce en yaygın olan diyet hatalarını bilmeli ve eğer diyet yapacaksak bu yanlışlardan kaçınmalıyız.

İdeal Bir Diyet Listesi Nasıl Olmalı?

Yüksek lif içeren tahıllar, kepekli makarna, kinoa, bulgur, kepekli pirinç gibi karbonhidratlar diyette mutlaka yer almalıdır. Kan şekerinin dengelenmesinde önemli rol oynayan süt, yoğurt, kefir gibi besinler de sağlıklı bir diyetin ana temellerini oluşturur.

Bir Ayda 5 Kilo Vermenin 10 Pratik Yolu! 1 Ayda 5 kilo vermek istiyorsanız eğer buna başlamadan önce sağlıkı bir yapınızın olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Mesela Troid Diabet veya Doktor tanısı almış herhangi bir sistemik hastalığınız varsa ya da emziren bir anneyseniz lütfen bu yazıda yazdıklarımı kendiniz için düşünmeyin. Devamını okumak için tıklayın

Her Öğünde Tabağınızı 4’e Bölün

  1. Bölüm – Protein Grubu
  2. Bölüm – Sebze Grubu :
  3. Bölüm – Kalsiyum Grubu
  4. Bölüm – Tahıl Grubu

Proteğini Öğlen, Sebzeyi Akşam Tüketin

Kilo verirken en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de “Kolay Pişen, Kolay Sindirilir”. Akşamları çok ağır yemekler yemektense bu protein ağırlıklı besinleri öğlen, sebze ağırlıklı ve kolay sindirilen yemekleri de akşam tüketmeniz sizin için çok sağlıklı olacaktır.