Ana SayfaVideolarIntermittent Fasting - Aralıklı Oruç Nedir?

Intermittent Fasting – Aralıklı Oruç Nedir?

Herkese merhabalar, bu yazımda sizlere Intermittent Fasting yani Aralıklı Oruç nedir bundan bahsedeceğim. Arkadaşınız, dostunuz ya da bir tanıdığınız size Intermittent Fasting sayesinde 10 kilo verdim, 15 kilo verdim diyebilir. Eğer sizde böyle bir durumdan sonra bu yöntemi kullanmaya karar verdiyseniz bu yazı tam da size göre. Kimler bu diyeti uygulayabilir, yan etkileri ve dezavantajları nelerdir bunlardan da bahsetmeye çalışacağım. 

Intermittent Fasting Nasıl Kilo Verdirir

Intermittent Fasting bir diyet şekli değil aslında tamamen bir beslenme düzenidir. Yani aralıklı oruç ( Intermittent Fasting ) yaptığınız zaman beslenme düzenini buna göre değiştiriyorsunuz demekdir. Intermittent Fasting yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri sağlığınıza ve size olan uyuma bakmanız olur. Size olan uyuma bakarak Intermittent Fasting yapmanızı tavsiye ederim. 

Bana bu konuda en çok sorulan soru “Nasıl Yapılır” oluyor. Intermittent Fasting yapmanın 3 farklı modeli vardır. Bunlar;

  • 16/8 Metodu – 16 Saat boyunca aç kaldığınız 8 saat boyunca beslenebildiğiniz modeldir. 
  • 24 Metodu – 24 Saat aç kaldığınız modeldir. Örneğin Pazartesi 12:00 de yemek yediniz Salı günü 12 ye kadar hiç bir şey yemedeğiniz versiyondur.
  • 5/2 Metodu – Bu metod ise haftanın 5 günü normal beslendiğiniz kalan iki günde ise çok düşük kalori aldığınız versiyondur. Kalan iki günde genellikle kadınların 500-600 kalori, erkeklerin ise 700-800 kalorinin üzerine çıkmadan beslendiği şeklidir. 

Nasıl Oluyor da Kilo Veriyoruz

Intermittent Fasting nasıl oluyorda kilo verdiriyor. Mesele aslına bakarsanız çok basit. Siz kalori kısıtlamasına gidiyorsunuz ve bu da size kilo verdiriyor. 16 saatlik açlık kısmında normal gün boyunca aldığınız kalorileri alamadığınız için normalden fazla bir kalori açığı ile karşılaşıyorsunuz. Aslına bakarsanız tüm diyetlerin temelinde kalori açığı oluşturulması. Hiç bir diyette siz normalden fazla kalori alıp bunun karşılığında kilo vermezsiniz. Bu nedenle günlük aldığınız kalori harcadığınızdan az olduğu durumda otomatik olarak kilo veririz.

Insülin Sekresyonu  

Biz yemek yedikten sonra vücudumuz enerji elde etmek için besinlerden aldığımız kaloriyi kullanır. Kalori aslında bir enerji birimidir. Yemek yedikten sonra genel olarak kan şekerimiz yükselir. Burada önemli olan vücudunuzun bu enerji kaynağını besinler yerine Karaciğerinizde ve kaslarınızda olan glikojen depolarından almaya başlamasıdır. Eğer bu depolar da kullanıldıktan sonra hala besin tüketimi gerçekleşmemişse o zaman vücudunuz yağ depolarını parçalamaya başlar. Bu durumda ohh ne güzel aç kalayım kilo vereyim diyebilirsiniz ancak dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri kaslardaki amino asitlerin bu durumda enerji sağlamak için glikoza dönüşmeye başlamadan yapılması olmalı.

Intermittent Fasting Kimler Yapabilir

Eğer ki siz uyanır uyanmaz bir şeyler yemeden kendime gelemiyorum diyorsanız Intermittent Fasting size göre bir beslenme metodu değildir. Akşm 19:00 da yemek yediyseniz sabah 11:00 a kadar hiçbir şey yememeniz gerekiyor.

Eğer Kan Şekeri Düşüklüğünüz (hipoglisemi) varsa, açlığa tahammülsüzlüğünüz varsa, yemeklerden sonra bir uyku hali çöküyorsa, hamile veya emziriyorsanız, insilün kullanıyorsanız Intermittent Fasting yapmanızı önermiyorum. 

Intermittent Fasting Kilo Verdirir mi?

Başta biraz açıklamaya çalışmıştım biraz daha detay vermek istiyorum. Intermittent Fasting kilo verdirmek değil tamamen yeme düzenini değiştirmek ile ilgili bir şeydir. Bu nedenle Intermittent Fasting yaparken eğer kilo vermek istiyorsanız kalori açığı yaratmanız gerekmektedir. Yani 8 saat içinde istediğim kadar şeker, karbonhidrat, XX gr et yiyim demek değil. Tamamen kilo vermek adına yaptığınız düzen ise kalori kısmak zorundasınız. Eğer hazımsızlık probleminiz yoksa deneyerek size uygun olup olmadığını anlamanızı tavsiye ediyorum. 

Bu yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Burada atladığım bir konu ya da aklınıza gelen bir soru işareti olursa iletişim kısmına hemen yazın. Elimden geldiği kadar çabuk bir şekilde size cevap vermeye çalışacağım. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

RANDEVU

İsterseniz randevu taleplerinizi wapp üzerinden hemen oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki butonu tıklayarak bizimle iletişime geçin.

DANIŞMANLIK HİZMETLERİM

Tiroid Hastalıklarında Beslenme Tedavisi

Troid hormonlarının bazal metabolizma ve yağ metabolizmamız üzerinde önemli rolleri vardır. Bu hormonlardaki bozukluklar vücudun enerji dengesini ve yağ, kas, su oranımızı önemli şekilde etkiler.

İnsülin Direncinde Beslenme Tedavisi

İnsülin, pankreastan salgılanan ve kanda dolaşan şeker miktarını düzenleyen bir hormondur. Karbonhidrat içerikli besinler tükettiğimizde (makarna, ekmek, pilav, kuru baklagiller, yulaf vb.) kan şekeri miktarımız artar.

Sporcularda Beslenme Danışmanlığı

Sporcuların performansını etkileyen temel faktörlerin başında genetik yapı, uygun antrenman ve beslenme gelmektedir.

Çocuklarda ve Ergenlerde Beslenme Danışmanlığı

Çocuklar & Ergenler İçin Beslenme Danışmanlığı fastfood tarzı beslenmenin artması ve hareketsiz bir yaşam tarzı oluşan çocuklara için gerekli hale gelmeye başladı

Kilo Almaya Yönelik Beslenme Danışmanlığı

Kilo almak bazen kilo vermekten çok daha zor bir süreç olabiliyor. Kilo almak için beslenme danışmanlığına ihtiyaç var mı?