Kilo Almak mı Zor Kilo Vermek mi

0
2351
Kilo Almak - Kilo Vermek

Kilo almak isteyenlerin işi, kilo vermek isteyenlerden zor desem yalan olmaz 🤓 Eminim buna çoğu kişi “Yeaa saçmalama gelsin benimle 2 gün geçirsin bak nasıl kilo alıyo” diyebilir ama durum pek de düşündüğünüz gibi değil 🙋🏻‍♀️

Şişmanlık nasıl sağlıklı bir durum değilse, zayıflık da sağlıklı bir durum değil. En sağlıklı olan tabi ki kilonuzun boyunuza, yaşınıza, cinsiyetinize göre “normal aralık”ta olması. Kilo alamadığınızdan şikayetçiyseniz ilk olarak bir dahiliye uzmanından veya endokrinologtan randevu alın. Hormonal veya fizyolojik olarak kilo almanıza engel bir durum var mı bundan emin olun.

Beslenme ile ilgili önerilerime gelecek olursak;

  • Beslenme günlüğü tutun. Size göre çok yemek yiyor olabilirsiniz ama belki de durum düşündüğünüz gibi değildir. Bazen uzaktan bakıp, kendinizi değerlendirmek en doğru sonucu verebilir.
  • Yemekle beraber sıvı tüketmeyin. Su / çay / kahve gibi içecekleri yemeklerden 45 dk önce veya sonra tüketin.,
  • Yemeğe çorbayla ve salatayla başlamayın. Sizi tıkayıp, çabuk doygunluk hissetmenize neden olabilir.
  • Düşük hacimde, yüksek kalorili şeyler tüketin. Ceviz, badem, fındık, fıstık ezmesi, kuru meyveler gibi besinler küçük olmalarına rağmen aynı hacimdeki pek çok besine göre yüksek kalori içerirler. 
  • Önce ana yemekle başlayın. Yeterli protein aldığınızdan emin olun.
  • İçtiğiniz sıvıları değerlendirin. Sütün içine meyve + yulaf + bal + ceviz gibi besinler ekleyerek blenderdan geçirin ve öyle tüketin. .
  • Egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. Enerji harcamanız artması iştahınızı tetikleyebilir.
  • Egzersizlerinize ağırlık antrenmanları da ekleyerek kas gelişiminize de destek olabilirsiniz.
  • Kilo alıcam derken sağlığınızdan olmayın. Yatmadan önce cici bebe yiyeyim, hamburgerleri gömeyim, gazlı içeceklerde yüzeyim derseniz evet belki kilo artışı yaşarsınız ama kalp damar sağlığınızı ve kan şekerinizi olumsuz etkileyebilirsiniz. Bu işin mübahı sağlıklı ve dengeli bir şekilde, yağ ve kas kütlenizi arttırmaktır.

👉🏻Konuyla ilgili sorularınız varsa (özellikle besin takviyeleri hakkında) bana ekranın sağındaki wapp butonundan dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz 🙋🏻‍♀️ 

Sonraki İçerikPolikistik Over (PCOS) & Beslenme
Onkoloji Diyetisyenliği Sertifikası aldıktan sonra, 2014 senesinden bu yana Prof. Dr. Gökhan Demir ile beraber Kanserden Korunmak İçin Beslenme, Onkolojik Tedaviler Sırasında ve Sonrasında Beslenme gibi konularda çalışmakta ve Onkoloji Diyetisyenliği yapmaktayım. Ayrıca meme kanseri başta olmak üzere tüm kadın kanserleri konusunda toplumu bilinçlendirme ve maddi yetersizliği olan hastalara teşhis ve tedavide destek verme amacı taşıyan Pembe İzler Derneği’nin bir üyesiyim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz