Ana SayfaBlogKilo Almak mı Zor Kilo Vermek mi

Kilo Almak mı Zor Kilo Vermek mi

Kilo almak isteyenlerin işi, kilo vermek isteyenlerden zor desem yalan olmaz 🤓 Eminim buna çoğu kişi “Yeaa saçmalama gelsin benimle 2 gün geçirsin bak nasıl kilo alıyo” diyebilir ama durum pek de düşündüğünüz gibi değil 🙋🏻‍♀️

Şişmanlık nasıl sağlıklı bir durum değilse, zayıflık da sağlıklı bir durum değil. En sağlıklı olan tabi ki kilonuzun boyunuza, yaşınıza, cinsiyetinize göre “normal aralık”ta olması. Kilo alamadığınızdan şikayetçiyseniz ilk olarak bir dahiliye uzmanından veya endokrinologtan randevu alın. Hormonal veya fizyolojik olarak kilo almanıza engel bir durum var mı bundan emin olun.

Beslenme ile ilgili önerilerime gelecek olursak;

  • Beslenme günlüğü tutun. Size göre çok yemek yiyor olabilirsiniz ama belki de durum düşündüğünüz gibi değildir. Bazen uzaktan bakıp, kendinizi değerlendirmek en doğru sonucu verebilir.
  • Yemekle beraber sıvı tüketmeyin. Su / çay / kahve gibi içecekleri yemeklerden 45 dk önce veya sonra tüketin.,
  • Yemeğe çorbayla ve salatayla başlamayın. Sizi tıkayıp, çabuk doygunluk hissetmenize neden olabilir.
  • Düşük hacimde, yüksek kalorili şeyler tüketin. Ceviz, badem, fındık, fıstık ezmesi, kuru meyveler gibi besinler küçük olmalarına rağmen aynı hacimdeki pek çok besine göre yüksek kalori içerirler. 
  • Önce ana yemekle başlayın. Yeterli protein aldığınızdan emin olun.
  • İçtiğiniz sıvıları değerlendirin. Sütün içine meyve + yulaf + bal + ceviz gibi besinler ekleyerek blenderdan geçirin ve öyle tüketin. .
  • Egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. Enerji harcamanız artması iştahınızı tetikleyebilir.
  • Egzersizlerinize ağırlık antrenmanları da ekleyerek kas gelişiminize de destek olabilirsiniz.
  • Kilo alıcam derken sağlığınızdan olmayın. Yatmadan önce cici bebe yiyeyim, hamburgerleri gömeyim, gazlı içeceklerde yüzeyim derseniz evet belki kilo artışı yaşarsınız ama kalp damar sağlığınızı ve kan şekerinizi olumsuz etkileyebilirsiniz. Bu işin mübahı sağlıklı ve dengeli bir şekilde, yağ ve kas kütlenizi arttırmaktır.

👉🏻Konuyla ilgili sorularınız varsa (özellikle besin takviyeleri hakkında) bana ekranın sağındaki wapp butonundan dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz 🙋🏻‍♀️ 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

RANDEVU

İsterseniz randevu taleplerinizi wapp üzerinden hemen oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki butonu tıklayarak bizimle iletişime geçin.

DANIŞMANLIK HİZMETLERİM

Tiroid Hastalıklarında Beslenme Tedavisi

Troid hormonlarının bazal metabolizma ve yağ metabolizmamız üzerinde önemli rolleri vardır. Bu hormonlardaki bozukluklar vücudun enerji dengesini ve yağ, kas, su oranımızı önemli şekilde etkiler.

İnsülin Direncinde Beslenme Tedavisi

İnsülin, pankreastan salgılanan ve kanda dolaşan şeker miktarını düzenleyen bir hormondur. Karbonhidrat içerikli besinler tükettiğimizde (makarna, ekmek, pilav, kuru baklagiller, yulaf vb.) kan şekeri miktarımız artar.

Sporcularda Beslenme Danışmanlığı

Sporcuların performansını etkileyen temel faktörlerin başında genetik yapı, uygun antrenman ve beslenme gelmektedir.

Çocuklarda ve Ergenlerde Beslenme Danışmanlığı

Çocuklar & Ergenler İçin Beslenme Danışmanlığı fastfood tarzı beslenmenin artması ve hareketsiz bir yaşam tarzı oluşan çocuklara için gerekli hale gelmeye başladı

Kilo Almaya Yönelik Beslenme Danışmanlığı

Kilo almak bazen kilo vermekten çok daha zor bir süreç olabiliyor. Kilo almak için beslenme danışmanlığına ihtiyaç var mı?