Ana SayfaDanışmanlık HizmetlerimDiyabette Beslenme Tedavisi

Diyabette Beslenme Tedavisi

Diyabet Nedir?

Diyabet, pankreastan salgılanan insülin hormonunun yetersiz salgılanması, salgılanmaması veya insülinin etkisine dokularda direnç olması sonucu kan şekerinin yükselmesi ile ortaya çıkan sistemik bir hastalıktır.

Besinler, vücudun başlıca yakıtı olan şekere (glikoza) dönüşmek üzere parçalanırlar. Daha sonra bu şeker kana geçer ve kandaki şeker düzeyi yükselmeye başlar. Sağlıklı bireylerde kana geçen şeker pankreastan salgılanan insülin hormonu yardımıyla hücrelere taşınır. Diyabetli bireylerde insülin eksik veya etkisiz olduğu için şeker hücre içine giremez ve kanda miktarı yükselir.

Diyabet Tipleri

2 tip diyabet vardır:

  1. Tip 1 diyabet : Vücut çok az insülin salgılar veya hiç insülin salgılamaz.
  2. Tip 2 diyabet : Vücut insülin salgılar fakat yeterli kullanılmaz.

Diyabet Tedavisinde Beslenme

Diyabet tedavisinde kan şekeri kontrolünü sağlamak için sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazanılması önemlidir. Diyabeti olmayan bireylerde olduğu gibi diyabetli bireylerinde yeterli ve dengeli beslenmeyi öğrenmesi ve öğrendiklerini günlük yaşamda uygulaması sağlıklı bir yaşamın temelini oluşturur. Diyabet tedavisinin amacı kan şekeri düzeyinizi normal sınırlar içerisinde tutarak, kısa veya uzun dönemde oluşabilecek sağlık sorunlarını önlemek veya geciktirmektir.


Görüldüğü gibi diyabet, yaşamınızda başta beslenme alışkanlıklarınız olmak üzere bazı değişikliklerin oluşmasını gerektirmektedir. Kan şekerini oluşturan asıl kaynak yiyeceklerdir ve bu nedenle sağlıklı beslenme diyabette tedavinin temelidir.

Diyabette beslenme tedavisi danışmanlığında asıl amaç açlık ve tokluk kan şekeri düzeylerinizi istenilen aralıkta tutmaktır. Bunun dışında diyabet hastalarında beslenme eğitimi hayati bir önem taşımaktadır. Bu danışmanlık hizmetinde, günlük almanız gereken enerji ve besin öğeleri ne kadar olmalı, yedikleriniz kan şekerinizi nasıl etkiliyor, kan şekerinizin aniden düşmemesi ve yükselmemesi için nelere dikkat etmelisiniz, öğün sayınız ve öğün saatleriniz nasıl olmalı, uzun uzun bunların üzerinde duruyoruz. Her hafta rutin kontrollerimiz dışında WhatsApp üzerinden yediklerinizin fotoğrafını ve eğer yapıyorsanız öğün öncesi ve sonrası kan şekeri ölçüm sonuçlarınızı benimle paylaşmanızı istiyorum.

Tanı aldıktan sonra kan şekerinizi regüle edene kadar porsiyon ölçüleriniz ve öğün saatlerinizi sıkı takip ediyor ve sizin için en ideal porsiyon ölçülerini ve öğün saatlerini saptıyorum. Böylelikle aslında tamamı ile size özel, ayrıntılı bir beslenme planı elde etmiş oluyorsunuz.

Her hafta detaylı vücut kompozisyon analizi yaparak, yağ ve kas dokunuzda ki değişimleri de gözlemlemiş oluyoruz. Eğer yüksek kilo probleminiz varsa, uygun kalori açığı oluşturarak yağ kaybı sağlamayı hedefliyoruz. 

Her hafta düzenli görüşme sağlayarak, sağlıklı beslenmeyi sıkılmadan ve keyifle öğrenmenizi hedefliyorum. Görüşmelerimiz dışında her hangi bir sorunuz olduğunda benimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Diyabette Beslenme Sorular

Kimler Diyabette Beslenme Tedavisi danışmanlığı almalı?
İnsülin direnci, tip 1 ve tip 2 diyabet tanısı almış olanlar, aynı zamanda gebelikte bozulmuş glikoz toleransı (gestasyonel diyabet) tanısı alanlar bu hizmete başvurabilir.
Başlamadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Randevunuza gelirken son 6 ay içinde yapılmış olan tüm kan tetkiklerinizi yanınızda getirmenizi rica ediyorum. Bunun dışında kullandığınız ilaç ve vitaminlerin dozlarını belirtmeniz, beslenme düzeninizi oluştururken bizim için gerekli olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

RANDEVU

İsterseniz randevu taleplerinizi wapp üzerinden hemen oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki butonu tıklayarak bizimle iletişime geçin.

DANIŞMANLIK HİZMETLERİM

Tiroid Hastalıklarında Beslenme Tedavisi

Troid hormonlarının bazal metabolizma ve yağ metabolizmamız üzerinde önemli rolleri vardır. Bu hormonlardaki bozukluklar vücudun enerji dengesini ve yağ, kas, su oranımızı önemli şekilde etkiler.

İnsülin Direncinde Beslenme Tedavisi

İnsülin, pankreastan salgılanan ve kanda dolaşan şeker miktarını düzenleyen bir hormondur. Karbonhidrat içerikli besinler tükettiğimizde (makarna, ekmek, pilav, kuru baklagiller, yulaf vb.) kan şekeri miktarımız artar.

Sporcularda Beslenme Danışmanlığı

Sporcuların performansını etkileyen temel faktörlerin başında genetik yapı, uygun antrenman ve beslenme gelmektedir.

Çocuklarda ve Ergenlerde Beslenme Danışmanlığı

Çocuklar & Ergenler İçin Beslenme Danışmanlığı fastfood tarzı beslenmenin artması ve hareketsiz bir yaşam tarzı oluşan çocuklara için gerekli hale gelmeye başladı

Kilo Almaya Yönelik Beslenme Danışmanlığı

Kilo almak bazen kilo vermekten çok daha zor bir süreç olabiliyor. Kilo almak için beslenme danışmanlığına ihtiyaç var mı?