Ana SayfaDanışmanlık HizmetlerimKalp Hastalıklarında Beslenme Tedavisi

Kalp Hastalıklarında Beslenme Tedavisi

Kalp ve damar hastalıkları, tüm dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Kalp ve damar hastalıkları, sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve sağlıklı bir yaşam şekli ile önlenebilmektedir. Genetik faktörler çok önemli bir etken olsa da, yüksek kilo, karın ve bel bölgesi yağlanması, hatalı beslenme davranışları, hareketsiz yaşam, sigara ve alkol tüketimi kalp hastalıkları görülme riskini arttırmaktadır.

Beslenme Danışmanlığında Hedefimiz

Kalp hastalıklarında beslenme danışmanlığında, yüksek tansiyon, yükselmiş kan yağları ( LDL, Trigliserid, VLDL), yüksek kolesterol seviyelerinin sağlıklı beslenme ile düzeltilmesini hedefliyoruz. Bunun için haftalık düzenli kontroller ve vücut kompozisyon analizinizi yaparak, riskli olan yağ ağırlığı ve bölgesel yağlanma problemlerinizi çözmek üzerine çalışıyoruz.  Kadınlarda bel çevresinin 88 cm, erkeklerde ise 102 cm’den fazla olması, kalp hastalıkları dahil pek çok sistemik hastalık için risk faktörüdür.

Bunun dışında sistemik hastalıklarda önceliğimiz, sağlıklı beslenmeyi bir alışkanlık haline getirebilmek. Bu alışkanlığın devamlılığını sağlayabilmek adına da görüşmelerimiz sırasında ayrıntılı beslenme eğitimi vererek; neyi, ne zaman, ne kadar, ne sıklıkta yemeniz gerektiğini anlatıyorum. Popüler diyet akımları ile kilo vermeye çalışmak, kalp hastalıkları riskinizi arttırabilir. Çünkü burada temel amacımız sadece sizi ideal kilo ve yağ oranınıza kavuşturmak değil, aynı zamanda hayvansal yağ tüketiminizi azaltmak ve genel sağlığınızın devamlılığını sağlamak. Bu yüzden tükettiğiniz besinleri, besin gruplarını tanımanızı sağlamak, besin etiketi okutmayı öğretmek bu hastalıkların beslenme tedavisinde son derece önemli rol oynamaktadır.

Tüm bu bileşenlerin ışığında, size uygun bir beslenme programı oluşturarak hem kalp hastalıkları riskinizi azaltmayı, hem de sıkılmadan, sürdürülebilir, size uygun bir Tüm bu bileşenlerin ışığında, size uygun bir beslenme programı oluşturarak hem kalp hastalıkları riskinizi azaltmayı, hem de sıkılmadan, sürdürülebilir, size uygun bir programla sağlıklı yaşama geçiş yapmanızı sağlamayı hedefliyoruz. Tanı almış bir kalp ve damar hastalığınız olmasa dahi, eğer ailenizde (özellikle anne ve babanızda) tanı almış bir kalp damar hastalığı varsa, sağlıklı ve kaliteli yaşam adına bu danışmanlık hizmetinden faydalanabilirsiniz. 

Görüşmelerimiz genellikle haftalık periodlarda olmakla birlikte, kişiye göre değişkenlik gösterebilmektedir. Her hafta geldiğinizde detaylı vücut kompozisyon analizinizi yapıyor, besin tüketim kaydınızı inceliyor ve sürecin ilerleyişi ile ilgili sizi bilgilendiriyor oluyorum.

Bunun dışında her hangi bir sorunuz veya tedaviye bağlı yan etki ortaya çıktığında dilediğiniz zaman sağ altta bulunanWhatsApphattım üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Kalp Hastaları Beslenme Danışmanlığı Sorular

Kimler Kalp Hastalıklarında Beslenme Danışmanlığı almalı?
Ailenizde genetik olarak kalp ve damar hastalıkları görülme riski varsa, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, yüksek kan yağları düzeyleriniz varsa bu danışmanlıktan faydalanabilirsiniz.
Başlamadan Önce Nelere ihtiyacım var?
Son 6 ay veya daha öncesinde yaptırmış olduğunuz kan tahlillerinizi beraberinizde görüşmeye getirmenizi rica ediyorum. Bunun dışında kullandığınız ilaç ve vitaminleri, dozları ile beraber bilmeniz, beslenme programınızı oluşturmam adına bize gerekli olacak.
Kalp Hastaları Beslenme Programı Nedir?
Bu program ile sağlıklı beslenmenizi bir alışkanlık haline getirmenizi sağlıyorum. Alışkanlıktan sonra da devam ettirmeniz önemli. Bu nedenle de görüşmelerimiz sırasında ayrıntılı beslenme eğitimi veriyorum.
Beslenme Danışmanlığı Nasıl Oluyor?
Minumum 8 haftalık bir süreçte size uygun bir beslenme programı sunuyorum. Görüşmelerimiz belirlediğimiz gün ve saatte haftalık olarak gerçekleşiyor. Görüşme boyunca bir haftanın genel analizini yapıyor ve süreci beraber değerlendiriyoruz. Görüşme süresi boyunca vücut değerlerlerinizi kontrol ediyor ve süreç içindeki gelişiminizi raporlarımız üzerinden inceliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

RANDEVU

İsterseniz randevu taleplerinizi wapp üzerinden hemen oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki butonu tıklayarak bizimle iletişime geçin.

DANIŞMANLIK HİZMETLERİM

Tiroid Hastalıklarında Beslenme Tedavisi

Troid hormonlarının bazal metabolizma ve yağ metabolizmamız üzerinde önemli rolleri vardır. Bu hormonlardaki bozukluklar vücudun enerji dengesini ve yağ, kas, su oranımızı önemli şekilde etkiler.

İnsülin Direncinde Beslenme Tedavisi

İnsülin, pankreastan salgılanan ve kanda dolaşan şeker miktarını düzenleyen bir hormondur. Karbonhidrat içerikli besinler tükettiğimizde (makarna, ekmek, pilav, kuru baklagiller, yulaf vb.) kan şekeri miktarımız artar.

Sporcularda Beslenme Danışmanlığı

Sporcuların performansını etkileyen temel faktörlerin başında genetik yapı, uygun antrenman ve beslenme gelmektedir.

Çocuklarda ve Ergenlerde Beslenme Danışmanlığı

Çocuklar & Ergenler İçin Beslenme Danışmanlığı fastfood tarzı beslenmenin artması ve hareketsiz bir yaşam tarzı oluşan çocuklara için gerekli hale gelmeye başladı

Kilo Almaya Yönelik Beslenme Danışmanlığı

Kilo almak bazen kilo vermekten çok daha zor bir süreç olabiliyor. Kilo almak için beslenme danışmanlığına ihtiyaç var mı?