Ana SayfaDanışmanlık HizmetlerimGebelikte ve Ezmiklilikte Beslenme Danışmanlığı

Gebelikte ve Ezmiklilikte Beslenme Danışmanlığı

Gebelik Döneminde Beslenme Danışmanlığı

Gebelikte beslenmenin 3 temel kuralı vardır;

  • Annenin gereksinimlerinin karşılanması
  • Annenin besin öğesi depolarının dengede tutulması
  • Bebeğin normal büyüme ve gelişmesinin sağlanması

Tüm bunları sağlamanın yanında annenin sağlıklı ve dengeli bir şekilde kilo alması hem bebeğin hem de annenin genel sağlık durumu için oldukça önemli. Peki bu dönemde kilo alımında nelere dikkat ediyoruz? 1-3 ay arası 1-3 kg, 3-6 ay arası 4-5 kg, 6-9 ay arası 5-7 kg. Yani ayda yaklaşık 1 – 1,5 kg alarak 9 – 14 kg bandında bu süreci tamamlamanız ideal olacaktır. ANCAK: Gebelik öncesi düşük veya yüksek ağırlıktaysanız bu rakamlar değişiklik göstermektedir! Gebeliğe başlangıç kilonuza göre enerji gereksinmeniz değişiyor. Bununla birlikte eğer normal kilolu bir birey için örnek vermek gerekirse; ilk 3 ay 150 kilo kalori, sonraki aylar 300 kilo kalori ek enerji alımı yeterli. Yani 2 canlısın sen 2 katı ye mantığı maalesef yok.

Gebelikte sağlıklı beslenme danışmanlığında amacımız;

  • Annenin vitamin ve mineral depolarının dolu olduğundan emin olmak
  • Annenin sağlıklı ve düzenli beslenmesini sağlayarak bebeğin doğum ağırlığını ve gelişimini olumlu yönde etkilemek.

Gebelik sürecinde de değişen beslenme ihtiyaçlarınıza göre gebelikte sağlıklı beslenme programınızı, haftalık olarak güncelliyorum. Görüşmelerimiz esnasında vücut kompozisyon analizi gerçekleştirmiyoruz. Her ne kadar TANİTA MC – 980 markalı tartımızın gebelikte kullanımı ile ilgili olumsuz bir yan etkisi raporlanmamış olsa da, her hangi bir risk faktörü oluşturmak istemiyoruz. Ancak her geldiğinizde düzenli kilo takibinizi yaparak beslenmenizi değerlendiriyor oluyorum. Görüşmelerimiz dışında ne zaman ihtiyaç duyarsanız bana WhatsApp ve telefon üzerinden birebir ulaşabilirsiniz.

Emziklilik Döneminde Beslenme Danışmanlığı

Sütünüzün hacim olarak artması için yeterli kalori almanız şart. Peki nedir yeterli kalori? Her 1 ml süt salgılamak için yaklaşık 1 kalori enerji harcanıyor. Bir anne günde ortalama 500 -700 ml arasında süt salgılıyor. Yani bazal metabolizma hızınız + aktivite enerjinize ek olarak günde ortalama 500 kalori kadar ekstra enerji ihtiyacınız oluyor. Aldığınız kalori miktarı arttıkça süt miktarı da artıyor yani. Bazı besinlerin galaktagog olduğuna (yani sütü arttırdığına) dair çalışmalar olmakla beraber, herhangi bir besinin tek başına %100 anne sütünü arttırdığına dair bilimsel bir veri henüz yok. Yardımcı olabilir ama tek başına çözüm değil diyebiliriz. Bu noktada da emziklilik döneminde verdiğim beslenme danışmanlığında ilk hedefim sütünüzün hacmini ve kalitesini arttırmak ve sizin sağlıklı beslenmenizi sağlamak.

Yeterli ve dengeli beslendiğinizde, gereksiz enerji almadığınızda kilo vermek bu dönem yaşayacağınız bir etki olabilir. Ancak ilk 6 ay önceliğiniz kilo vermek değil, yeterli ve dengeli beslenerek süt kalitenizi ve hacminizi arttırmak olmalıdır. Bu demek değil ki kilo veremeyeceksiniz, aksine emzirmek demek fazlaca enerji harcamak demektir. Gereksiz ve boş enerji alımını kestiğinizde sağlıklı bir şekilde kilo veriyor da olacaksınız. Ama önemli olan bu dönemde kalori kısıtlayıcı diyetler yapmamanız. 

Bu danışmanlıkta her hafta görüşmelerimizde detaylı vücut kompozisyon analizinizi yapıyor, kilo takibinizi ve süt takibinizi gerçekleştiriyoruz. Bebeğinizin gaz / kolit gibi problemleri varsa, bunu da beslenmenizi düzenleyerek iyileştirmeye çalışıyoruz. Görüşmelerimiz dışında ne zaman ihtiyaç duyarsanız bana WhatsApp ve telefon üzerinden birebir ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

RANDEVU

İsterseniz randevu taleplerinizi wapp üzerinden hemen oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki butonu tıklayarak bizimle iletişime geçin.

DANIŞMANLIK HİZMETLERİM

Tiroid Hastalıklarında Beslenme Tedavisi

Troid hormonlarının bazal metabolizma ve yağ metabolizmamız üzerinde önemli rolleri vardır. Bu hormonlardaki bozukluklar vücudun enerji dengesini ve yağ, kas, su oranımızı önemli şekilde etkiler.

İnsülin Direncinde Beslenme Tedavisi

İnsülin, pankreastan salgılanan ve kanda dolaşan şeker miktarını düzenleyen bir hormondur. Karbonhidrat içerikli besinler tükettiğimizde (makarna, ekmek, pilav, kuru baklagiller, yulaf vb.) kan şekeri miktarımız artar.

Sporcularda Beslenme Danışmanlığı

Sporcuların performansını etkileyen temel faktörlerin başında genetik yapı, uygun antrenman ve beslenme gelmektedir.

Çocuklarda ve Ergenlerde Beslenme Danışmanlığı

Çocuklar & Ergenler İçin Beslenme Danışmanlığı fastfood tarzı beslenmenin artması ve hareketsiz bir yaşam tarzı oluşan çocuklara için gerekli hale gelmeye başladı

Kilo Almaya Yönelik Beslenme Danışmanlığı

Kilo almak bazen kilo vermekten çok daha zor bir süreç olabiliyor. Kilo almak için beslenme danışmanlığına ihtiyaç var mı?