Ana SayfaDanışmanlık HizmetlerimÇocuklarda ve Ergenlerde Beslenme Danışmanlığı

Çocuklarda ve Ergenlerde Beslenme Danışmanlığı

Özellikle son yıllarda fastfood tarzı beslenmenin artması ve hareketsiz bir yaşam tarzı, çocuklarda ve ergenlerde obezite başta olmak üzere pek çok sağlık problemiyle karşılaşılmasına neden olmaktadır. Çocukluk ve ergenlik döneminde büyüme ve gelişme oldukça hızlıdır. Bu dönemde yetersiz, dengesiz ve tek tip beslenme, sağlıklı gelişimi yavaşlatarak büyüme geriliğine neden olur. Bunun tam aksine gereğinden fazla enerji alımı ve hareketsizlik de kontrolsüz kilo alımına sebep olarak obezite riskini arttırır. 

Çocukluk ve ergenlik döneminde doğru beslenme, çocuklarımızın daha sağlıklı bir hayat yaşamaları için önemli kriterlerin başında gelir. Kızlarda 10-12, erkeklerde ise 11-14 yaşlarında başlayan ve 18 yaşına kadar devam eden süreçte kazanılan olumlu ya da olumsuz alışkanlıklar yetişkinlik dönemindeki alışkanlıkların temelini oluştururlar. Bu dönemlerde edinilen sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlıkları gelecekteki alışkanlıkları olumlu yönde etkiler.

Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı

Çocukluk ve ergenlik döneminde sadece kilo alma ya da kilo verme problemi yaşandığında değil; sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanması için de beslenme danışmanlığından yararlanılmalıdır. Bu dönemdeki bireylerde genellikle düzensiz beslenme, öğün atlama veya tek tip beslenme gibi davranışlar görülebilmektedir.

Çocuklarda ve ergenlerde beslenme danışmanlığında, bireyin alması gereken enerji, protein, yağ, karbonhidrat miktarı hesaplanarak, yaşam tarzına uygun bir beslenme programı oluşturulur ve yakından takibi sağlanır. Bu beslenme danışmanlığında büyüme ve gelişmeyi olumsuz etkileyecek enerji kısıtlaması olan diyetler değil, sağlıklı ve dengeli bir program sürdürülmesi asıl hedeftir. 

Tüm bunların yanında görüşmeye geldiğinizde profesyonel “TANİTA MC-980” tartı ile vücut kompozisyon analizinizi yaparak, kas, yağ ve kemik dengenizi gözden geçiriyoruz. 

Vücut Kompozisyon Analizi ile;

Vücut ağırlığı (kg)
Boy uzunluğu (cm)
Beden külte indeksi – BKİ (kg/m²
Vücut yağ oranı (%)
Yağ kütlesi (kg)
Yağsız doku kütlesi (kg)
Kas kütlesi (kg)
Kemik kütlesi
Su kütlesi (kg)
Ödem oranı
İç yağlanma oranı
Bölgesel yağ dağılımı (sağ kol, sol kol, sağ bacak, sol bacak, bel bölgesi) (kg)
Metabolizma Hızı
Metabolizma Yaşı
Doku sağlığı bilgisi

Gibi değerleri elde etmiş oluyoruz.

Çocuklarda ve ergenlerde beslenme danışmanlığı hizmeti almak için her hangi bir sağlık problemi veya kilo problemi yaşıyor olmanıza gerek yok. Genel sağlık durumunuzun devamlılığı, okul performansınızı arttırmak, daha zinde hissetmek, kendinize özel bir beslenme planı oluşturabilmek için bu hizmetten faydalanabilirsiniz. Yapacağınız beslenme programı daima sürdürülebilir, gerçekçi ve size uygun olmalıdır. 

Sorular ve Cevaplar

Kimler Çocuklarda ve Ergenlerde Beslenme danışmanlığı almalı?
6-18 yaş aralığındaki her birey bu hizmetten yararlanabilir.
Başlamadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Randevunuza gelirken son 6 ay içinde yapılmış olan tüm kan tetkiklerinizi yanınızda getirmenizi rica ediyorum. Bunun dışında kullandığınız ilaç ve vitaminlerin dozlarını, varsa kullandığınız besin takviyelerini belirtmeniz , beslenme düzeninizi oluştururken bizim için gerekli olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

RANDEVU

İsterseniz randevu taleplerinizi wapp üzerinden hemen oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki butonu tıklayarak bizimle iletişime geçin.

DANIŞMANLIK HİZMETLERİM

Tiroid Hastalıklarında Beslenme Tedavisi

Troid hormonlarının bazal metabolizma ve yağ metabolizmamız üzerinde önemli rolleri vardır. Bu hormonlardaki bozukluklar vücudun enerji dengesini ve yağ, kas, su oranımızı önemli şekilde etkiler.

İnsülin Direncinde Beslenme Tedavisi

İnsülin, pankreastan salgılanan ve kanda dolaşan şeker miktarını düzenleyen bir hormondur. Karbonhidrat içerikli besinler tükettiğimizde (makarna, ekmek, pilav, kuru baklagiller, yulaf vb.) kan şekeri miktarımız artar.

Sporcularda Beslenme Danışmanlığı

Sporcuların performansını etkileyen temel faktörlerin başında genetik yapı, uygun antrenman ve beslenme gelmektedir.

Kilo Almaya Yönelik Beslenme Danışmanlığı

Kilo almak bazen kilo vermekten çok daha zor bir süreç olabiliyor. Kilo almak için beslenme danışmanlığına ihtiyaç var mı?

Kilo Vermeye Yönelik Beslenme Danışmanlığı

Zayıflamak için En İdeal Beslenme Programını bulmak zordur. Beslenme danışmanlığı ile kilo vermek ve kiloyu korumak daha kolay olur.