Regl Ağrıları ve Beslenme

3
277

Aslında kadınların en üretken ve en bilge olduğu ancak çoğu kadının da ağrı ve kramplarla geçirdiği mucizevi bir dönem regl dönemi…

Çoğu kadının yaşadığı ve bir türlü çözüm bulamadığı, ağrı kesici ve sıcak su torbaları ile geçirdiğimiz her ayın belli günleri… Değişen hormonal dengelerimiz sayesinde tüm duygu durumlarını, 4 mevsimi, kahkahayı ve göz yaşını, huzuru ve stresi bir arada yaşadığımız o mucizevi dönem…

Tek yaşadığımız duygusal dalgalanmalar değil elbette, göğsümüzde, karnımızda oluşan gerginlikler, kramp ve ağrılar, hatta bazen mide bulantıları ve sindirim sistemimizde oluşan değişiklikler…

❓Peki bu şikayetlere ne neden olur ve beslenmemizle bunların düzelmesi / azalması mümkün mü?

ℹ️ Prostoglandinler vücudumuzda hormon benzeri bileşenlerdir. Kan damarlarının gevşemesi veya daralmasını sağlamak gibi görevleri var. Diyelim ki kaza geçerdiniz / yaralandınız ve kanamanız var, o sırada prostoglandinler salgılanarak damarların büzüşmesini ve zarar görmüş bölgeye kan akışının azalmasını sağlar ve böylece kan kaybını önlemeyi amaçlar.

📌 Rahim çeperi, regl sırasında parçalanırken yine prostoglandinler salgılanarak kan damarlarını büzüştürüp rahmin kasılmasına neden olur. Fakat yoğun regl ağrısı yaşayan kadınlarda protoglandin üretimi, regl ağrısı yaşamayanlara göre 7 kat daha fazladır.

❗️Bunun ana sebebi olarak ise omega 3 ve omega 6 yağ asitlerinin dengesizliği gösteriliyor. Yani bedendeki yağ asitlerinin dengesizliği…

📌 2 çeşit prostoglandin var.

Prostoglandin Çeşitleri

  • Biri ağrı kesici – antiinflamatuar etkili ve omega 3 den besleniyor.
  • Diğeri ise ağrı yaratan – inflamatuar ve omega 6’dan besleniyor.

👉🏻 Bu yüzden dikkat etmemiz gereken ilk şey ANTİİNFLAMATUAR BESLENME..

Neler Yapabilirsiniz?

  1. Öncelikle Akdeniz Usulü Beslenme… Günde 2-3 porsiyon meyve, 4 porsiyon sebze tüketildiği, tam tahıllı ürünlere ve baklagillere yer verdiğimiz bir beslenme modeli. Hayvansal gıdaları mümkün olduğunca azaltın. Haftada 1-2 den fazla kırmızı et tüketmemeye çalışın. Mevsiminde beslenin. İşlenmiş gıda ve şeker tüketmemeye özen gösterin.
  2. Omega 3 takviyesi alabilirsiniz. Balık, keten tohumu, ceviz, semiz otu gibi omega 3’en zengin besinleri beslenmenizde mutlaka bulundurun. Linolenik asitleri içeren, kabak çekirdeği, susam, ay çekirdeği de antiinflamatuar olan prostoglandinlerin üretimini destekliyor.
  3. Magnezyum tüketimi regl kramp ve ağrılarını azaltmanıza yardımcı olabilir. Regl olmadan 7 gün önce başlanan Mg desteğinin regl ağrılarını önemli derecede azalttığı gösterilmiş (kalp ve böbrek hastalarına önerilmez). Yine Magnezyumdan zengin olan koyu yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller ve bitter çikolatayı beslenmenize ekleyebilirsiniz.
  4. Zencefil ve tarçın yine regl ağrılarının azalmasına yardımcı olan besinler arasında

👉🏻 Tabi bunların yanında önemli olan şeylerden biri de ay boyu ayaklarınızı sıcak tutmak (ciddiyim) 🤣

Değerlendirme
Regl Ağrısı Nedir
10
Önceki İçerikEgzersizin Faydaları
Sonraki İçerikKilo Koruma Diyeti mi Olur?
Onkoloji Diyetisyenliği Sertifikası aldıktan sonra, 2014 senesinden bu yana Prof. Dr. Gökhan Demir ile beraber Kanserden Korunmak İçin Beslenme, Onkolojik Tedaviler Sırasında ve Sonrasında Beslenme gibi konularda çalışmakta ve Onkoloji Diyetisyenliği yapmaktayım. Ayrıca meme kanseri başta olmak üzere tüm kadın kanserleri konusunda toplumu bilinçlendirme ve maddi yetersizliği olan hastalara teşhis ve tedavide destek verme amacı taşıyan Pembe İzler Derneği’nin bir üyesiyim.
regl-agrilari-ve-beslenmeAdet ağrıları rahim duvarındaki kasların sıkışmasıyla oluşur. Adet döneminde rahimdeki kanamanın atılması için rahim düzenli bir şekilde kasılır. Rahim kasılmaları sırasında rahme giden kan ve oksijen azalır böylece ağrı hissedilebilir.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz