Ana SayfaDanışmanlık Hizmetlerimİnsülin Direncinde Beslenme Tedavisi

İnsülin Direncinde Beslenme Tedavisi

İnsülin Nedir?

İnsülin, pankreastan salgılanan ve kanda dolaşan şeker miktarını düzenleyen bir hormondur. Karbonhidrat içerikli besinler tükettiğimizde (makarna, ekmek, pilav, kuru baklagiller, yulaf vb.) kan şekeri miktarımız artar. Kan şekeri miktarımızın artmasına bağlı olarak pankreastan insülin hormonu salınır ve kanda fazla olan şekerin hücre içine girmesine yardım ederek, kandaki şeker miktarının normal aralıkta olmasını sağlar. Bu oldukça önemli bir görevdir çünkü uzun süre kandaki şeker oranınızın yüksek olması pek çok doku ve organa zarar verir.

İnsülin Direnci Nedir

İnsülin direnci; kan şekeri normal düzeyde olmasına rağmen, hücrelerin ve dokuların insüline olan yanıtının azalması ile karakterize olan bir durumdur. Pek çok nedenden ötürü hücreler insüline vermeleri gerektiği gibi cevap vermeyebilir. Normalde hücreler kan şekerini hücre içine alabilmek ve enerji eldesinde kullanmak için insüline ihtiyaç duyarlar. Yani insülini hücre kapısını açan bir anahtar gibi düşünebilirsiniz. Anahtar artık kapıyı açmazsa, kan şekeri hücre içine girmekte zorluk çeker, enerji elde etmek amaçlı kullanılamaz ve kanda artan glikoz depo edilerek saklanır. Bu da kişilerde özellikle bel ve karın yağlanmasının artmasına neden olur. Artan bel / karın yağlanması ise insülin direnci düzeyinin daha da artmasını tetikler. Yani kişi bir kısır döngüye girmiş olur.

İnsülin direnci başta tip 2 diyabet olmak üzere;

  • Obezite
  • Hipertansiyon
  • Kan yağlarının yükselmesi
  • Bunlara bağlı olarak kardivasküler hastalıklar

gibi pek çok hastalığın gelişmesine neden olabilir. Fakat yaşam tarzı değişiklikleri, özellikle sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite ile, insülin direncinin gerilediği bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. 

İnsülin Direncinde Beslenme Tedavisi Nasıl Olur

İnsülin direncinde beslenme tedavisi danışmanlığında asıl amaç açlık ve tokluk kan şekeri düzeylerinizi istenilen aralıkta tutmaktır. Bunun dışında kişilere beslenme eğitimi vermek oldukça önemlidir. Bu danışmanlık hizmetinde, günlük almanız gereken enerji ve besin öğeleri ne kadar olmalı, yedikleriniz kan şekerinizi nasıl etkiliyor, kan şekerinizin aniden düşmemesi ve yükselmemesi için nelere dikkat etmelisiniz, öğün sayınız ve öğün saatleriniz nasıl olmalı, uzun uzun bunların üzerinde duruyoruz. Her hafta rutin kontrollerimiz dışında WhatsApp üzerinden yediklerinizin fotoğrafını ve eğer yapıyorsanız öğün öncesi ve sonrası kan şekeri ölçüm sonuçlarınızı benimle paylaşmanızı istiyorum. Tanı aldıktan sonra kan şekerinizi regüle edene kadar porsiyon ölçüleriniz ve öğün saatlerinizi sıkı takip ediyor ve sizin için en ideal porsiyon ölçülerini ve öğün saatlerini saptıyorum. Böylelikle aslında tamamı ile size özel, ayrıntılı bir beslenme planı elde etmiş oluyorsunuz. 

Her hafta detaylı vücut kompozisyon analizi yaparak, yağ ve kas dokunuzda ki değişimleri de gözlemlemiş oluyoruz. Eğer yüksek kilo probleminiz varsa, uygun kalori açığı oluşturarak yağ kaybı sağlamayı hedefliyoruz. 

Kimler İnsülin Direncinde Beslenme Tedavisi danışmanlığı almalı?
İnsülin direnci tanısı almış olanlar bu hizmete başvurabilir.
Başlamadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Randevunuza gelirken son 6 ay içinde yapılmış olan tüm kan tetkiklerinizi yanınızda getirmenizi rica ediyorum. Bunun dışında kullandığınız ilaç ve vitaminlerin dozlarını belirtmeniz, beslenme düzeninizi oluştururken bizim için gerekli olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

RANDEVU

İsterseniz randevu taleplerinizi wapp üzerinden hemen oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki butonu tıklayarak bizimle iletişime geçin.

DANIŞMANLIK HİZMETLERİM

Tiroid Hastalıklarında Beslenme Tedavisi

Troid hormonlarının bazal metabolizma ve yağ metabolizmamız üzerinde önemli rolleri vardır. Bu hormonlardaki bozukluklar vücudun enerji dengesini ve yağ, kas, su oranımızı önemli şekilde etkiler.

Sporcularda Beslenme Danışmanlığı

Sporcuların performansını etkileyen temel faktörlerin başında genetik yapı, uygun antrenman ve beslenme gelmektedir.

Çocuklarda ve Ergenlerde Beslenme Danışmanlığı

Çocuklar & Ergenler İçin Beslenme Danışmanlığı fastfood tarzı beslenmenin artması ve hareketsiz bir yaşam tarzı oluşan çocuklara için gerekli hale gelmeye başladı

Kilo Almaya Yönelik Beslenme Danışmanlığı

Kilo almak bazen kilo vermekten çok daha zor bir süreç olabiliyor. Kilo almak için beslenme danışmanlığına ihtiyaç var mı?

Kilo Vermeye Yönelik Beslenme Danışmanlığı

Zayıflamak için En İdeal Beslenme Programını bulmak zordur. Beslenme danışmanlığı ile kilo vermek ve kiloyu korumak daha kolay olur.